English

Kalkulátor aterogenního rizika

Kalkulátor stanoví „Aterogenní index plasmy (AIP=Log(TG/HDL-C) “ a řadí ho do jednoho ze tří barevně odlišených pásem aterogenního rizika. AIP koreluje s velikostí pro- a anti-atherogenních lipoproteinových částic a tak charakterizuje podíl aterogenních a protektivních lipoproteinů v konkretní plasmě. Klinické studie potvrdily, že AIP předvídá kardiovaskulární riziko. Proto je AIP snadno dostupný ukazatel kardiovaskulárního rizika a užitečný nástroj pro kontrolu léčby.

Zvolte jednotky koncentrace lipidů:

mmol/L
mg/dL

Vložte hodnoty triglyceridů a HDL-cholesterolu do příslušných okének. Čísla pište s desetinnou tečkou, nikoli čárkou. Klikněte“ODESLAT” a hodnota AIP se objeví na různobarevném pozadí, označujícím pásmo rizika.

TG HDL_C AIP


AIP<0,11 - nízké riziko
AIP (0.11 – 0.21) střední riziko
AIP>0,21 zvýšené riziko

Požadovanou hodnotu TG nebo HDL-C získáte po zadání zvolené hodnoty AIP z méně rizikového pásma a jedné z naměřených koncentrací lipidů.

Autor: Milada Dobiášová

Literatura: Dobiášová M, Frohlich J. The plasma parameter log (TG/HDL-C) as an atherogenic index: correlation with lipoprotein particle size and esterification rate in apoB-lipoprotein-depleted plasma (FER HDL ). Clinical Biochemistry 34: 583-588 2001. Frohlich J., Dobiášová M. Fractional esterification rate of cholesterol and ratio of triglycerides to HDL-cholesterol are powerful predictors of positive findings on coronary angiography. Clin Chem 2003; 49: (11) 1873-1880.